Areopress - kilka słów na początek o Twojej nowej kawowej miłości. 0
Areopress - kilka słów na początek o Twojej nowej kawowej miłości.

Mechanizm zaparzania łudząco przypomina french press, jednak końcowy produkt jest zupełnie inny. Kawa z aeropressu ma w sobie mało osadu, dzięki czemu jej tekstura jest bardzo „czysta”. Ważną rolę odgrywa ciśnienie – przeciskanie płynu przez filtr ułatwia ekstrakcję. Jeśli ziarna są drobno zmielone, można otrzymać efekt zbliżony do espresso. Im grubiej zmielone ziarna, tym napar bardziej przypomina kawy przelewowe.

Aeropress jest sprzętem wyjątkowo wyrozumiałym – nie narzuca użytkownikom idealnych proporcji, stopnia zmielenia ziaren kawy, czy nawet mocy ich wypalenia. Już sam design skłania do eksperymentowania! Na urządzeniu nie ma dokładnych oznakowań, a jedynie orientacyjne ilości kubków, które otrzymamy po przeciśnięciu. Samemu można dostosować parametry do swojej idealnej kawy.

Prosta budowa i relatywnie mały rozmiar sprawiają, że aeropress idealnie sprawdza się podczas podróży. Urządzenie wymaga minimalnego czyszczenia – według producenta wystarczy je jedynie opłukać. Niektórzy użytkownicy, w tym sam wynalazca, nawet wielokrotnie używają tego samego papierowego filtra

Istnieją dwie główne metody zaparzania kawy w aeropressie: zwykła, rekomendowana przez producenta, i „odwrócona”. Głównym plusem techniki „odwróconej” jest większa kontrola nad czasem ekstrakcji. W przeciwieństwie do normalnej metody, w przypadku parzenia „odwróconego” kawa nie skapuje do kubka przed przeciśnięciem. Co więcej, obracanie aeropressu sprawia, że kawa wchodzi w intensywniejszy kontakt z wodą, co wspomaga ekstrakcję.

Metodę parzenia aeropressu będziemy wam skrupulatnie przybliżać w ramach newslettera. Krok po kroku wytłumaczymy jak działa aeropress, czego potrzebujemy w warunkach domowych poza pressową strzykawką, jakie ziarna wybrać na początek i czego możemy się spodziewać zmieniając kolejne parametry parzenia naparu.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl